Różnice między samochodem ekonomicznym a kompaktowym (i który jest lepszy?)

Jeśli zamierzasz wynająć samochód, zapewne zauważyłeś, że dostępne są dwie mniejsze klasy samochodów: kompaktowe i ekonomiczne. Mimo że są to małe samochody, między tymi klasami jest sporo różnic. Zrozumienie różnic między samochodem kompaktowym a ekonomicznym jest niezbędne, jeśli chcesz wybrać odpowiedni samochód na czas podróży.

Najbardziej oczywista jest różnica w rozmiarze. Samochód ekonomiczny będzie mniejszy niż samochód kompaktowy. Zazwyczaj ma mniejszą liczbę miejsc siedzących i mniej miejsca na bagaż. Jednak samochód ekonomiczny nie tylko kosztuje mniej, ale także zużywa mniej paliwa, co przekłada się na oszczędności na drodze.

W tym przewodniku szczegółowo omówimy te różnice. Pomożemy Ci także określić, która opcja jest najlepsza na następną podróż. Nasz przewodnik zawiera również listę kilku samochodów, które możesz mieć do wyboru.

Spis treści pokaż Samochód kompaktowy a samochód ekonomiczny 1. Liczba drzwi 2. Miejsca siedzące 3. Pojemność ładunkowa 4. Oszczędność paliwa 5. Cena Wybór między samochodem kompaktowym a ekonomicznym do wynajęcia 1. Liczba osób 2. Długość podróży 3. Ilość bagażu 4. Budżet Popularne samochody ekonomiczne Popularne samochody kompaktowe

Samochód kompaktowy a samochód ekonomiczny

1. Liczba drzwi

Niektóre samochody ekonomiczne mają dwoje drzwi, ale są też modele z czworgiem drzwi. Jednak samochód kompaktowy prawie zawsze ma czworo drzwi.

Samochód kompaktowy to często sedan, ale istnieje również możliwość nabycia modelu typu hatchback lub mniejszego wozu. Samochód ekonomiczny jest krótszy w porównaniu z samochodem osobowym.

2. Miejsca siedzące

We wnętrzu samochodu klasy ekonomicznej zazwyczaj jest miejsce dla czterech osób. Ogólnie rzecz biorąc, osoby dorosłe nie zmieszczą się na tylnym siedzeniu, chyba że są dość małe.

Jednak samochód kompaktowy może pomieścić do pięciu osób. Ponadto, choć istnieją modele, w których dorośli powinni siedzieć na przednim siedzeniu, można znaleźć takie, które mają bardziej przestronny drugi rząd.

3. Pojemność bagażnika

Nie ulega wątpliwości, że w samochodzie ekonomicznym będziesz mieć mniej miejsca na ładunek niż w samochodzie kompaktowym. W bagażniku wynajmowanego samochodu ekonomicznego może być miejsce na kilka małych toreb lub średniej wielkości walizkę. Jeśli nie korzystasz z małego tylnego siedzenia, możesz tam umieścić jeszcze jedną lub dwie torby.

Samochód kompaktowy powinien mieć bagażnik, który pomieści co najmniej dużą walizkę i kilka mniejszych toreb. Jeśli jednak wybierzesz model typu hatchback, będziesz mógł opuścić tylne siedzenia, aby uzyskać więcej miejsca.

4. Oszczędność paliwa

Przebieg paliwa może się bardzo różnić w zależności od modelu i zastosowanego w nim silnika. Jednak większość samochodów ekonomicznych ma nieco lepsze osiągi niż samochody kompaktowe.

Na przykład Chevy Spark osiąga 30/38 mil/godz. i jest uważany za samochód ekonomiczny. Z drugiej strony Fiat 500L jest uważany za samochód kompaktowy i uzyskuje 22/30 mpg.

5. Cena

Gdy sprawdzasz ceny wynajmu samochodów, widzisz samochody ekonomiczne wymienione na samej górze, ponieważ są najtańsze. Trudno będzie znaleźć samochód do wynajęcia za mniej pieniędzy niż w segmencie ekonomicznym.

Mimo to cena tego kompaktowego samochodu jest rozsądna. Zapewnia dobrą równowagę między ekonomicznością a praktycznością, zwłaszcza gdy podróżujesz z innymi osobami lub sprzętem.

Wybór między samochodem kompaktowym a ekonomicznym do wynajęcia

Który samochód należy wypożyczyć? Decyzja należy wyłącznie do Ciebie, ale przy dokonywaniu tego wyboru należy wziąć pod uwagę kilka czynników. Oto kilka z nich:

1. Liczba osób

Jeśli podróżujesz sam, nie będziesz miał problemów z prowadzeniem samochodu ekonomicznego. Wystarczy, że kierowca będzie miał tylko jedną osobę i można wybrać dowolny samochód z wypożyczalni.

Jeśli jednak zabierasz ze sobą inne osoby, ważne jest, aby pomyśleć o ich komforcie. O ile dzieci mogą wygodnie zmieścić się z tyłu samochodu ekonomicznego, dorośli nie będą chcieli być ściśnięci za Tobą. Samochód kompaktowy jest lepszym rozwiązaniem, jeśli podróżują z Tobą inne osoby.

Oczywiście, jeśli podróżujesz z całą rodziną, możesz unikać zarówno samochodów ekonomicznych, jak i kompaktowych, ponieważ nie będziesz miał zbyt wiele do powiedzenia na temat tego, jaki samochód wybierzesz. Zamiast tego warto wydać nieco więcej na samochód średniej wielkości lub duży.

2. Długość podróży

Jeśli potrzebujesz samochodu tylko na jeden dzień podróży do miasta na spotkanie, nie ma powodu, aby zmieniać typ samochodu na inny. Samochód ekonomiczny zapewni niezawodny transport, którym łatwo poruszać się po mieście.

Jeśli jednak planujesz dłuższą podróż lub zwiedzanie, możesz wybrać samochód kompaktowy. Zapewnia on większy komfort i może sprawić, że podróż będzie przyjemniejsza.

3. Ilość bagażu

Jeśli wrzucasz do samochodu walizkę lub torbę na noc, nie potrzebujesz dużej przestrzeni bagażowej. W takim przypadku samochód ekonomiczny powinien być w sam raz dla Ciebie.

Jeśli jednak masz walizkę lub musisz zabrać ze sobą kilka rodzinnych rzeczy, większa przestrzeń bagażowa będzie istotna. Sprawdź dostępne samochody kompaktowe, aby ustalić, który z nich najlepiej pomieści Twój bagaż. Może się okazać, że potrzebujesz czegoś jeszcze większego.

4. Budżet

Jeśli nie masz zbyt wiele pieniędzy, wybierz samochód ekonomiczny. Są to najtańsze opcje w większości firm wynajmujących samochody.

Nie zapłacisz jednak dużo więcej za samochód kompaktowy. Jeśli wynajmujesz samochód na tydzień, cena może być nawet podobna.

RELATED: BMW vs Mercedes: Która marka jest lepsza?

Popularne samochody ekonomiczne

Chociaż w większości wypożyczalni samochodów wybór jest różny, poniżej przedstawiamy kilka najlepszych samochodów ekonomicznych, z których możesz mieć do wyboru.

 • Ford Fiesta
 • Chevy Spark
 • Hyundai Accent
 • Kia Rio
 • Volkswagen Golf
 • Volkswagen Beetle
 • Smart Car
 • Mitsubishi Mirage

Wszystkie te samochody są małe i łatwo nimi manewrować w ciasnych miejscach, dzięki czemu idealnie nadają się do dojazdów do pracy i nawigacji w mieście.

Popularne samochody kompaktowe

W wypożyczalniach jest zazwyczaj większy wybór samochodów kompaktowych. Oto kilka z nich, którymi możesz mieć okazję jeździć.

 • Nissan Versa
 • Ford Focus
 • Audi A3
 • Toyota Corolla
 • Fiat 500L
 • Mercedes-Benz A-Class

W ofercie większości wypożyczalni samochodów znajduje się również segment kompaktowych SUV-ów. Ten segment oferuje najmniejsze rozmiary spośród tych modeli i jest najtańszym sposobem, aby zasiąść za kierownicą SUV-a podczas podróży.

Autor

Ilona Nytko

Redakcja motoel.pl