Ile kosztuje wymiana płynu skrzyni biegów?

Utrzymanie pojazdu jest ważnym priorytetem, jeśli chcesz, aby trwał on jak najdłużej. Większość ludzi rozumie, jak ważna jest regularna wymiana oleju, ale co z wymianą płynu przekładniowego? Jak często należy wykonywać tę usługę i ile kosztuje wymiana płynu do automatycznej skrzyni biegów?

Są to rzeczy, które musisz wiedzieć, jeśli chcesz zaplanować budżet na nadchodzącą konserwację samochodu. W tym przewodniku oceniamy średni koszt wymiany płynu skrzyni biegów i omawiamy, co zmienia cenę. Pokazujemy również, jak często mieć to zrobione i wyjaśnić różnice między zmianą transmisji vs. flush.

Spis treści show Ile kosztuje wymiana płynu w skrzyni biegów? Czynniki wpływające na koszt wymiany oleju napędowego 1. Centrum serwisowe vs. majsterkowanie 2. Marka/model pojazdu 3. Typ ATF 4. Ilość płynu 5. Koszt robocizny w Twoim regionie Jak często należy dokonywać wymiany płynu transmisyjnego? Wymiana płynu transmisyjnego a płukanie

Ile kosztuje wymiana płynu transmisyjnego?

Jeśli wymieniasz płyn przekładniowy u lokalnego dealera lub mechanika, możesz wydać od 95 do 300 dolarów. Jednak można to zrobić samodzielnie za ułamek kosztów, zwykle za mniej niż 100 dolarów, o ile masz odpowiednie narzędzia i wiedzę mechaniczną.

Po wymianie płynu do automatycznej skrzyni biegów ważna jest również wymiana filtra i czyszczenie panewki, w zależności od modelu samochodu. Zanieczyszczenia gromadzą się w obu tych częściach, co prowadzi do zmniejszenia skuteczności nowego płynu. Nie wszystkie sklepy oferują te usługi z wymianą, więc będziesz musiał być konkretny. Dodatkowo, usługi te mogą kosztować więcej, ale są warte inwestycji.

Czynniki wpływające na koszt wymiany płynu transmisyjnego

1. Centrum serwisowe vs. majsterkowanie

Jeśli nie jesteś w stanie zrobić własnej konserwacji samochodu, nie będziesz miał innego wyboru, jak zabrać pojazd do profesjonalnego centrum serwisowego. To będzie kosztować więcej niż robienie tego samemu w garażu domowym.

Dodatkowo, różne rodzaje centrów serwisowych będą kosztować więcej niż inne. Jeśli zdecydujesz się iść do dealera lub odwiedzisz warsztat skupiony na konkretnej marce, zapłacisz więcej niż podczas wizyty w lokalnym warsztacie samochodowym.

Innym kosztem wzięcia samochodu do sklepu jest czas, który spędzasz bez swojego pojazdu. Niezależnie od tego, czy siedzisz w sklepie i czekasz, czy wracasz po niego, przestój może kosztować Cię pieniądze, zwłaszcza jeśli powstrzymuje Cię od pracy.

2. Marka/model pojazdu

Nie pomyślałbyś, że typ pojazdu, którym jeździsz, ma coś wspólnego z kosztem wymiany płynu transmisyjnego. Istnieją jednak powody, dla których zapłacisz więcej za niektóre marki.

Po pierwsze, proces może nie być prosty w przypadku niektórych samochodów, co wymaga więcej pracy. Dodatkowo, filtr płynu transmisyjnego lub typ płynu może kosztować więcej, zwłaszcza w przypadku luksusowych modeli.

3. Rodzaj ATF

Istnieją różne rodzaje płynów dostępnych, każdy z nich ma różną cenę. Najpopularniejsze typy to Dexron VI dla GM, Mercon V dla Forda i ATF+4 dla Chryslera.

W danym pojeździe może być jednak stosowany płyn syntetyczny do wielu pojazdów lub specjalny płyn do przekładni CVT, co może wpłynąć na cenę. Ponadto w klasycznych modelach Forda stosowany jest typ F, który nie zawiera żadnych modyfikatorów tarcia.

4. Ilość płynu

Ilość potrzebnego płynu zależy od tego, jakim typem pojazdu jeździsz. Średnio można oczekiwać, że będziesz potrzebował od trzech do sześciu kwartałów płynu przekładniowego.

Jeśli prowadzisz mały kompaktowy samochód, będziesz potrzebował znacznie mniej niż osoba prowadząca ciężki pickup. Dokładne specyfikacje możesz znaleźć w swojej instrukcji serwisowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: 6 Przyczyn wycieków płynu transmisyjnego (& koszt naprawy)

5. Koszt pracy w Twoim regionie

W zależności od tego, gdzie mieszkasz, możesz spodziewać się, że zapłacisz znacznie więcej niż mieszkańcy innego stanu. Na przykład, Washington D.C., Connecticut i Kalifornia mają jedne z najwyższych stawek pracy naprawy samochodów w kraju. Z drugiej strony, można oczekiwać, aby zapłacić niektóre z najniższych cen, jeśli mieszkasz w Ohio, Michigan lub Indiana.

Koszt różni się również od tego, w jakiej części stanu mieszkasz. Na przykład, jeśli mieszkasz w obszarze miejskim, prawdopodobnie zapłacisz więcej niż klient odwiedzający wiejski warsztat samochodowy.

Jak często należy dokonywać wymiany płynu skrzyni biegów?

Płyn przekładniowy należy wymieniać co 30 000 do 60 000 mil lub co dwa lata. Dokładny harmonogram można znaleźć w instrukcji obsługi właściciela, określającej właściwy czas na konserwację z uwzględnieniem konkretnego modelu.

Płyn do automatycznej skrzyni biegów działa podobnie jak olej silnikowy, w którym gromadzą się zanieczyszczenia. Ze względu na to, jak bardzo się brudzi, należy go wymieniać od czasu do czasu, wraz z filtrem płynu przekładniowego, jeśli chcemy, aby skrzynia biegów działała zgodnie z przeznaczeniem.

Jednakże, może być również wymagane częstsze wymiany płynu do automatycznej skrzyni biegów. Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, rozważ wymianę płynu i filtra, aby sprawdzić, czy rozwiązuje to problemy.

  • Silnik zaczyna przyspieszać pomiędzy zmianami biegów
  • Biegi nie zmieniają się już płynnie
  • Skrzynia biegów blokuje się na jednym biegu
  • Skrzynia biegów nie przełącza się na bieg, najczęściej występuje to w przypadku biegu wstecznego.

Jeśli wymiana płynu przekładniowego nie rozwiąże problemu, należy sprawdzić samochód, zanim problemy się nasilą. W niektórych przypadkach można uniknąć trwałego uszkodzenia skrzyni biegów, które wymagałyby przebudowy lub wymiany, aby naprawić.

RELATED: Wykres kolorów płynu transmisyjnego (5 różnych kolorów)

Wymiana płynu transmisyjnego a płukanie

Warsztat samochodowy będzie oferował zarówno wymianę płynu skrzyni biegów, jak i płukanie, więc skąd wiesz, który z nich jest odpowiedni? Płukanie skrzyni biegów pozwala na wymianę całego płynu w skrzyni biegów i odpowiednich częściach. Z drugiej strony, typowa zmiana płynu skrzyni biegów będzie tylko zastąpić około siedemdziesiąt procent ogólnego płynu, pozostawiając pewne zanieczyszczenia.

Choć może to nie brzmi jak logiczna rzecz do zrobienia, zmiana płynu transmisyjnego jest często lepszym wyborem. Na początek, możliwe jest uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów, jeśli płyn jest spłukiwany przy wysokim ciśnieniu. Jeśli zabierzesz swój pojazd do podejrzanego warsztatu, to właśnie może się stać. Dodatkowo, filtr płynu przekładniowego nie jest zwykle wymieniany podczas płukania. To niedopatrzenie powoduje, że świeży płyn miesza się z zanieczyszczonymi resztkami, które zalegają w filtrze. Z tego powodu nowy płyn może zostać zanieczyszczony i zabrudzony w krótkim czasie.

Dlatego większość producentów samochodów zaleca wykonywanie regularnych wymian płynu przekładniowego w porównaniu z płukaniem. Producent preferuje, aby siedemdziesiąt procent płynu zostało wymienione za każdym razem, wraz z filtrem. Dodatkowo, nie chcesz po prostu wyczyścić filtr. To może zaoszczędzić niewielką ilość pieniędzy, ale to nie pomaga utrzymać skrzynię biegów w czystości. Zainwestuj trochę więcej i wykonaj pracę we właściwy sposób. Po tym wszystkim, zdrowie twojej skrzyni biegów jest warte kosztów.

Autor

Michał Korzeniowski

Redakcja motoel.pl