Jak daleko można jechać po zapaleniu się kontrolki gazu?

Czy kiedy na desce rozdzielczej pojawia się kontrolka gazu, natychmiast wpadasz w panikę? W wielu przypadkach nie jest to powód do alarmu, ponieważ w baku pozostało jeszcze sporo kilometrów. Chociaż nadal powinieneś zacząć szukać najbliższej stacji benzynowej, ile mil możesz przejechać, gdy zapali się kontrolka gazu?

W tym przewodniku badamy, jak daleko można kontynuować jazdę ze światłem gazu na tych ostatnich kilku galonów gazu, a także wyjaśniamy, dlaczego jest to zła praktyka, aby dostać się do.

Spis treści show Co to jest kontrolka gazu na desce rozdzielczej? Ile kilometrów można przejechać, gdy zapali się kontrolka gazu? Niebezpieczeństwa związane z jazdą przy niskim poziomie paliwa 1. Uszkodzona pompa paliwa 2. Nadmierny osad w silniku 3. Zatkane filtry 4. Korozja układu wtryskowego paliwa Wskazówki dotyczące oszczędzania gazu 1. Jedź ostrożnie 2. Trzymaj się ograniczeń prędkości 3. Usuń dodatkowy ciężar 4. Utrzymanie pojazdu w dobrym stanie 5. Sprawdź ciśnienie w oponach 6. Używaj właściwego oleju

Co to jest kontrolka gazu na desce rozdzielczej?

Na desce rozdzielczej znajduje się wiele kontrolek, które ostrzegają o problemach. Gdy zapala się lampka przypominająca pompę benzynową, jest to ostrzeżenie o niskim poziomie paliwa. Ta kontrolka paliwa jest kontrolowana przez elektroniczne czujniki w układzie paliwowym, które określają, ile gazu pozostało.

Większość systemów opiera się na urządzeniu pływającym w zbiorniku, które mierzy, ile paliwa zostało. Kiedy osiągnie pewien próg na dnie zbiornika, zapala się światło. Jak tylko zatankujesz paliwo poza ten próg, światło ostrzegawcze gazu zgaśnie.

Ile mil można przejechać po zapaleniu się kontrolki gazu?

Kiedy zapala się kontrolka gazu, zbiornik niekoniecznie jest pusty. Każdy pojazd może jechać przez inny czas, w zależności od tego, jak duży jest zbiornik i gdzie znajduje się próg niskiego poziomu paliwa. Ogólnie rzecz biorąc, większość pojazdów przejedzie jeszcze 30 do 50 mil, zanim zbiornik gazu będzie pusty.

Niektóre modele, takie jak Nissan Altima, mogą podróżować ponad 100 mil po włączeniu się niskiego światła paliwa, ale ciężarówki F-150 są przeznaczone tylko do podróży około 35 mil więcej.

Jeśli chcesz wiedzieć, co dokładnie zostało w Twoim pojeździe, musiałbyś spojrzeć na wielkość zbiornika paliwa i określić próg, który aktywuje światło. Stąd powinieneś być w stanie określić przybliżoną ilość mil, które mógłbyś jeszcze przejechać. Dokładną odległość można znaleźć w instrukcji obsługi wielu modeli samochodów.

Niebezpieczeństwa związane z jazdą przy niskim poziomie paliwa

Nie ma wątpliwości, że wysokie ceny gazu są denerwujące, ale nigdy nie należy jeździć z niskim poziomem paliwa, ponieważ może to dostać jeszcze bardziej kosztowne rachunki za naprawę w końcu. Oto kilka powodów, dla których należy uzupełnić paliwo, zanim wskaźnik gazu uderzy w dno.

1. Uszkodzona pompa paliwa

Nie chcesz mieć do czynienia z wymianą pompy paliwa, ponieważ nie jest to zwykle prosta naprawa. Jednak często jazda z mniej niż ¼ zbiornika może szybko doprowadzić do uszkodzenia pompy paliwowej, jeśli poziom paliwa jest niski i zaczyna pompować powietrze zamiast paliwa. Tak więc, nie chcesz, aby to zwyczaj do jazdy aż poziom paliwa jest zbyt niska.

Aby wymienić pompę paliwa, prawdopodobnie trzeba usunąć zbiornik gazu. Trzeba będzie również spuścić paliwo, więc może wolisz wziąć go do sklepu na naprawy, co będzie kosztować więcej pieniędzy.

2. Nadmierny osad w silniku

Każda benzyna ma w sobie jakiś osad. Jest to prawdą, nawet jeśli używasz najwyższej klasy paliwa z najlepszych stacji benzynowych.

Kiedy poziom paliwa jest niski, osad przedostaje się do silnika. Również inne osady i zanieczyszczenia mogą dostać się do silnika, gdy poziom paliwa jest niski. Jest to główny czynnik przyczyniający się do trwałego uszkodzenia silnika i wymagałby kosztownej wymiany, aby naprawić.

3. Zatkane filtry

Osad, który przedostaje się do silnika, jest również zapychany przez filtry paliwa. Chociaż możesz wymienić filtr paliwa, nie chcesz przedwcześnie wymieniać niepotrzebnych części.

Gdy filtr paliwa jest zatkany, będziesz miał problemy z uruchomieniem silnika i zauważysz spadek przyspieszenia. Może to również powodować szorstkie biegu jałowego i misfiring. Chuda mieszanka paliwowa z powodu braku paliwa może nawet uszkodzić katalizator, jeśli masz dużego pecha.

4. Korozja układu wtryskowego paliwa

Gdy poziom paliwa jest niższy, może wystąpić więcej kondensacji. Z różnicami temperatur i dodanej wilgoci, korozja zaczyna się w systemie wtrysku paliwa.

Kiedy to nastąpi, silnik nie będzie działał prawidłowo. Możesz stanąć w obliczu kosztownych napraw, których można było łatwo uniknąć.

Wskazówki dotyczące oszczędzania gazu

1. Jedź ostrożnie

Jeśli hamujesz gwałtownie lub przyspieszasz, marnujesz paliwo. W rzeczywistości możesz tracić ponad 33% oszczędności paliwa.

Najlepiej jeździć rozsądnie, utrzymując normalne prędkości i hamując powoli. Ten krok nie tylko korzystnie wpływa na zużycie paliwa, ale także zwiększa bezpieczeństwo na drodze.

RELATED: Jak poprawić przebieg gazu i zaoszczędzić pieniądze na gazie.

2. Utrzymuj ograniczenie prędkości

Gdy zaczniesz podróżować powyżej 60 mph, twój samochód zużywa więcej paliwa niż trzeba. W rzeczywistości, na każde pięć mil na godzinę podróżujesz powyżej tej prędkości, można wydać dodatkowe 0,30 dolarów za galon paliwa.

Jest jeszcze jeden sposób na zaoszczędzenie pieniędzy poprzez jazdę zgodnie z ograniczeniem prędkości. Unikasz szansy na bilety za przekroczenie prędkości, które mogą być bardzo drogie.

3. Usuń dodatkowy ciężar

Jeśli nosisz kilka ładunków wokół z tobą, że nie jest konieczne, iść do przodu i rozładować go. Na każde 100 funtów ładunku, który przewozisz, zmniejszasz zużycie paliwa o 2 procent.

Trzymaj w samochodzie pojemnik i wypełniaj go po każdej podróży niepotrzebnym sprzętem. Przenosząc ten kosz do środka na koniec dnia, zyskujesz maksymalną oszczędność paliwa na następną podróż.

4. Konserwacja pojazdu

Harmonogram konserwacji opracowany przez producenta nie ma na celu po prostu zarobić więcej pieniędzy dla dealera. Ma on na celu zapewnienie, że Twój samochód działa wydajnie, a silnik jest zoptymalizowany.

Jeśli Twój samochód nie został poddany tuningowi, możesz stracić około 4 procent przebiegu na gazie. Dodatkowo, może nie zdać testu emisji spalin.

5. Sprawdź ciśnienie w oponach

Upewniając się, że opony są odpowiednio napompowane, możesz poprawić przebieg gazu o ponad 3%. Niedopompowane opony znacznie zmniejszają przebieg gazu na każdy jeden psi ciśnienia, które brakuje.

Aby znaleźć odpowiednią ilość ciśnienia w oponach dla Twojego samochodu, przeczytaj etykietę znajdującą się na wewnętrznej stronie drzwi po stronie kierowcy. Należy sprawdzać ciśnienie co miesiąc i zawsze, gdy spadają temperatury.

6. Używaj właściwego oleju

Używanie właściwego oleju nie przyniesie wielkiego wzrostu oszczędności paliwa, ale każda odrobina pomaga. Jeśli Twój silnik wymaga oleju 5W-30, nie zamieniaj go na 10W-30 z powodu wygody.

Możesz również wybierać olej silnikowy na podstawie marek, które oferują właściwości "Energy Conserving" na symbolu wydajności API. Oleje te zawierają dodatki, które zmniejszają tarcie dla jeszcze większej optymalizacji.

Autor

Michał Korzeniowski

Redakcja motoel.pl