Konserwacja i impregnacja tapicerki

Tapicerka w samochodach jest zazwyczaj bardzo trwała i odporna na zabrudzenie. Będzie wytrzymywać tysiące przesunięć, wierceń, ale w końcu straci swój urok. Na szczęście jednak będzie okazja do tego, by ją niewielkim nakładem sił i środków można ją przywrócić do pierwotnego stanu. Jak się za to zabrać?

Przede wszystkim trzeba wiedzieć z czego będzie produkowana. Wbrew pozorom obecnie rzadko stosuje się do tego bawełnę czy welur. Najczęściej to dobre jakościowo tkaniny sztuczne o specyficznej formie tkania. To rozwiązanie niedrogie i co ważne pozwala zachować na dług czystość.

Welur jest także nazywany pluszem, to tkanina łatwo rozpoznawalna. Jest ona delikatna w dotyku, lekko puchata ma krótkie włosie. Tapicerka może być także realizowana z alcantary albo skóry. Alcantara wbrew opinii niektórych nie jest rodzajem skóry. owszem w dotyku jest jak zamsz, ale w praktyce jest to tkanina sztuczna. To ważne, by wiedzieć z czego nasza tapicerka jest wykonana. Ponieważ do poszczególnych materiałów mamy różne rodzaje środków czyszczących.

Skórzana tapicerka

Czyszczenie tapicerki

Konserwacja każdego rodzaju tapicerki powinna się zacząć od odkurzania. Dzięki temu pozbędziemy się kurzu i luźnego brudu, który inaczej zostanie wtarty w materiał. Większość tapicerek z materiału nie wymaga specjalnych zabiegów czyszczących. Podstawowy środek to pianka do czyszczenia. Przed użyciem warto również studiować instrukcję obsługi, jednak na ogół należy spryskać piankę siedzenia i pozwolić na to, by wszystko wsiąkało w materiał a potem odkurzamy. Poważne zabrudzenia wymagać mogą stosowania płynu do prania tapicerki.

W ten sposób pierze się także tapicerkę z alcantary. Jednak do usuwania powierzchownego zabrudzenia albo konserwacji należy używać środków do tej właśnie tkaniny. Firma Sonax oraz Colourlock mają tutaj dobrze przygotowane propozycje i w praktyce całkiem dobrze się sprawdzą. Po upraniu oraz czyszczeniu tapicerki dobrze ją przeczesać w jednym kierunku. To pozwoli niwelować efekt zmechacenia. Tapicerka welurowa również wymaga stosowania środków, które są do niej przeznaczone.

Skórzana tapicerka – specjalne wymagania

Jeśli w samochodzie występuje tapicerka ze skóry naturalnej mamy większe pole do popisu. Jeśli zabrudzenie będzie niewielkie i chcemy je szybko usuwać można użyć chusteczek do tapicerki.

Autor

Piotr Stelmach

Redakcja motoel.pl