Eksploatacja wnętrza pojazdu. Jak konserwować?

Z biegiem czasu wnętrze samochodu będzie się zużywać, w szczególności to dotyczy tapicerki, kierownicy i przycisków. Jak więc będzie można konserwować poszczególne elementy wnętrza, by mieć blask auta jak najdłużej?

Regularna konserwacja

Podstawowa sprawa, o której trzeba będzie pamiętać to regularna, odpowiednia konserwacja. Wydaje się, że najlepszy sposób to po prostu dokładne czyszczenie całego wnętrza. Przynajmniej raz w miesiącu należy wykonać sprzątanie z odpowiednimi środkami chemicznymi. Istnieją dobre preparaty, które pozwolą nam dokładnie umyć każdy element samochodu.

Wśród tych szczególnie popularnych propozycji pojawia się między innymi firma Meguiars, która ma do zaoferowania preparat do plastików, który ma dodatkowo chronić przed słońcem. Produkt powinno się nałożyć dwukrotnie. Dzięki niemu można również przeprowadzać konserwację opon i innych elementów gumowych.

Stosowanie odpowiednich preparatów

Gdy będziemy dbać o plastikowe elementy nie można zapominać, że istotna będzie także tapicerka, o której stan również trzeba dbać z zastosowaniem specjalnych preparatów. Tutaj zakłada się, że inne preparaty stosuje się do skóry inne natomiast do tapicerki materiałowej. Najczęściej produkty do skórzanych siedzeń będą niestety dość znacząco droższe.

Pielęgnacja wnętrza auta

Warto zadbać o zastosowanie nawilżającego środka, który dodatkowo będzie również nadawał skórze sprężystość. Jeśli mamy produkt wykonany z alcantary również znajdziemy odpowiednie środki, które dobrze się sprawdzą.

Trzeba pamiętać, by sięgnąć po dobry jakościowo produkt, preparat, który pozwoli wyciągnąć nawet brud wsiąkający głęboko w tkaniny. Alternatywą niekiedy może się stać nieco tańsza pianka, dodatkowo można wykorzystać środki do konserwacji opon oraz felg. Pamiętać należy, że praca nad tapicerką wymaga temperatury minimum 15 stopni Celsjusza.

Jeżeli jest za późno

Niekiedy okazuje się, że w wielu przypadkach na konserwację będzie zbyt późno, najczęściej dzieje się tak w przypadku tapicerki skórzanej, w tej sytuacji najlepszą opcją będzie oddanie swojego auta do specjalnego zakładu, który zajmuje się renowacją tapicerki skórzanej. Jeśli mamy czas i chęci będzie można spróbować samodzielnie dokonywać naprawiania tapicerki.

Na rynku istnieje wiele produktów, które służą do renowacji tapicerki oraz skórzanych kierownic. Polecany produkt to między innymi Saphir Renovating Cream, dzięki niemu można pokryć wszelkie rysy, zadrapania i przetarcia a także niewielkie uszkodzenia skóry. Jeśli kolory wyblakły uda się w ten sposób skutecznie popracować nad ich nowym blaskiem.

Autor

Piotr Stelmach

Redakcja motoel.pl