Jak wybrać właściwe przełożenie osi dla samochodu ciężarowego typu pickup?

Rozpoczynając zakupy nowego samochodu ciężarowego, trzeba wziąć pod uwagę wiele kwestii, od wyboru silnika po konfigurację układu napędowego. Być może zauważyłeś również, że samochody ciężarowe oferują różne przełożenia osi, co zmusza Cię do zastanowienia się, jaka opcja jest dla Ciebie najlepsza. Czy przełożenie ma znaczenie i jakie jest właściwe przełożenie osi dla Twojego samochodu ciężarowego?

Jeśli nie przewozisz ciężkich ładunków, prawdopodobnie możesz wybrać standardowe przełożenie osi i nic Ci się nie stanie. Jeśli jednak potrzebujesz maksymalnej mocy lub przyspieszenia, będziesz potrzebował ulepszonego przełożenia osi. Mimo to warto wiedzieć, jak przełożenie osi wpływa na osiągi, zużycie paliwa i możliwości holowania. Dlatego przedstawiamy podstawowe informacje na temat przełożenia osi, pokazujemy, jak znaleźć przełożenie osi i pomagamy wybrać konfigurację odpowiednią do potrzeb.

Spis treści show Co to jest przełożenie osi? Jak znaleźć przełożenie osi Właściwe przełożenie osi dla samochodów ciężarowych w zależności od potrzeb 1. Oszczędność paliwa 2. Osiągi 3. Holowanie Jak uzyskać wyższe przełożenie osi

Co to jest przełożenie osi?

Przełożenie osi to przełożenie mechanizmu różnicowego samochodu ciężarowego. To urządzenie mechaniczne łączy się z osią wału napędowego i silnikiem.

Producenci samochodów ciężarowych produkują samochody z kilkoma przełożeniami osi. Wartość ta jest podawana jako stosunek, wyrażony jako 3,55:1. W takiej sytuacji wał napędowy obraca się 3,55 razy przy każdym obrocie koła. Przy omawianiu tego przełożenia mówi się o nim "3,55" lub "trzy pięćdziesiąt pięć".

Aby zrozumieć różne przełożenia skrzyni biegów, wystarczy spojrzeć na liczby. Im bardziej wzrasta przełożenie, tym większego uciągu można się spodziewać, ale tym samym spada zużycie paliwa. Wyższe przełożenie osi daje dodatkowe korzyści mechaniczne, ponieważ do napędzanych kół trafia większy moment obrotowy. Jednak za tę moc zapłacisz więcej przy tankowaniu.

Jak znaleźć przełożenia osi

Analizując dane techniczne samochodu ciężarowego, łatwo jest znaleźć konfigurację silnika, specyfikacje skrzyni biegów i układ napędowy. Jednak odnalezienie przełożenia osi nie zawsze jest proste. Producent powinien umieścić informację o przełożeniu osi w specyfikacji. Jeśli oglądasz nowy samochód ciężarowy, znajdziesz go na naklejce ze specyfikacją. W przeciwnym razie można odwiedzić stronę internetową producenta, aby zapoznać się z danymi liczbowymi.

Istnieje jednak także ręczny sposób sprawdzenia tego, choć prawdopodobnie nie ma ku temu powodów. Można policzyć, ile zębów znajduje się na przekładni pierścieniowej i zębniku. Mając te dwie liczby pod ręką, należy podzielić liczbę zębów na przekładni pierścieniowej przez liczbę zębów na zębniku. Ta ostateczna liczba to Twoje przełożenie osi.

Właściwe przełożenie osi dla samochodów ciężarowych w zależności od potrzeb

1. Oszczędność paliwa

Jeżeli szukasz samochodu ciężarowego, który zużywa mniej paliwa, musisz wybrać niższe przełożenie osi. W tym przypadku można przeanalizować specyfikacje w oparciu o to, który model spala więcej paliwa. Chociaż nie ma wielu samochodów ciężarowych, które mają wyjątkowy przebieg na gaz, można łatwo znaleźć te, które są lepsze od innych.

Na przykład, jeśli porównujesz samochód ciężarowy o przełożeniu osi 3,31 z innym o przełożeniu osi 3,55, ten pierwszy będzie zużywał mniej paliwa. Przy przełożeniu osi 3,31 silnik wykonuje mniej obrotów, aby wykonać swoją pracę, niż silnik drugiego samochodu.

2. Osiągi

Przy tych samych przełożeniach, jakie zastosowano w ostatnim scenariuszu, jasne jest, która konfiguracja zapewni większą moc. Im wyższe jest przełożenie, tym więcej obrotów na minutę.

Przy przełożeniu osi 3,55 można oczekiwać szybszego przyspieszenia w porównaniu z przełożeniem 3,31. Takie osiągi oznaczają jednak ogólnie większe spalanie paliwa. Im większa moc silnika, tym ciężej musi on pracować i tym więcej paliwa zazwyczaj potrzebuje.

3. Holowanie

Jeśli szukasz nowoczesnego samochodu ciężarowego z 2010 r. lub nowszego, do celów holowania będziesz prawdopodobnie potrzebował przełożenia osi od 3,55 do 3,73. Jest to idealny zakres przełożeń osi, jeśli potrzebne jest przyspieszenie i moc silnika V8 lub silnika wysokoprężnego.

Istnieją jednak samochody ciężarowe z przełożeniem 3,31, które mogą również dobrze holować. Modele te będą wyposażone w solidną ośmio- lub dziesięciobiegową automatyczną skrzynię biegów z niższym pierwszym i drugim biegiem. W razie wątpliwości należy sprawdzić w Internecie, co właściciele sądzą o ciężarówce i jej możliwościach holowania.

Jak uzyskać wyższe przełożenia osi

Jeśli kupujesz nowy samochód ciężarowy o małej lub dużej ładowności, możesz wybrać podwyższone przełożenie osi, zazwyczaj jako oddzielną opcję. Jeśli nie, powinno być ono dołączone do opcjonalnego pakietu holowniczego. Pakiety te zazwyczaj zawierają całe wyposażenie potrzebne do ułatwienia holowania.

W pakiecie holowniczym można również znaleźć cztero- lub siedmiopinowe złącze haka, sprężyny o podwyższonej wytrzymałości i zmodernizowane układy chłodzenia - wszystko po to, aby móc holować więcej. Ceny pakietów mogą być jednak wysokie, dlatego przed przystąpieniem do zakupu upewnij się, że potrzebujesz wszystkich elementów wyposażenia.

Autor

Ilona Nytko

Redakcja motoel.pl