Jak uprać wnętrze auta i usunąć z niego zapachy?

Nawet stare auto nie musi mieć w środku brzydkiego zapachu. Zamiast perfumować pojazd lepiej będzie go wyczyścić. Skąd weźmie mdły zapach w samochodach starszych? Najczęściej chodzi o roztocza, które gromadzą się w materiałach tapicerskich w aucie, bakterie w układzie wentylacji czy klimatyzacji czasem pojawia się filtr kabinowy, który będzie zatkany, kurz i resztki organiczne, które wozi się tam miesiącami.

W ten sposób nasze powietrze w samochodzie musi mieć przykry zapach. Dodatkowo jego przepływ będzie ograniczony. W takiej sytuacji najlepiej zmienić taki filtr. W ten sposób będzie można od razu poprawi się zapach. Gorzej, jeśli auto zostało zawilgocone albo podtopione. Wtedy woda praktycznie doprowadzi do takich zniszczeń, że odzyskanie zadowalającego zapachu już nie będzie możliwe. To trudna sytuacja, z którą praktycznie nie będzie można sobie poradzić.

Dlatego auta popowodziowe w komisach niemal zawsze mają sznur choinek zapachowych, które maja zabić przykry zapach. Dodatkowo będą tam uchylone szyby. Będzie można dość szybko takie auta zauważyć. Musimy zająć się także odgrzybieniem nawiewu. Można do tego używać specjalnej długiej sondy, przez używanie również ozonu, który dobrze się sprawdzi i zagwarantuje pokonanie problemów z brzydkim zapachem.

Pranie tapicerki

Przygotowanie wnętrza samochodu do solidnego czyszczenia

Samochód przed praniem musi być dobrze odkurzony. Inaczej płyn czy piana czyszcząca zmieszają się z pyłem, pojawi się błotko, które po wyschnięciu pozostawi trwałe, trudne do usunięcia plamy. jeśli mamy zwykły odkurzacz trzeba mieć idealnie suche wnętrze.

Przyda się mam również specjalna szczelinowa ssawka, ponieważ dzięki temu rzeczywiście będzie gwarancja pokonania problemów z zabrudzeniami w miejscach, które wydają się być trudno dostępne. Jeśli samochód ma składane kanapy, siedzenia należy je złożyć bądź wyjąć i odkurzyć przestrzenie między nimi. Czasami znajdzie się tam również źródło smrodu, ponieważ po odkryciu pojawią się resztki jedzenia i po ich usunięciu mamy gwarancje, że pokonamy problem zabrudzeń.

Pranie wnętrza auta

Najwygodniej to zrobić za pomocą silnie działających środków w spreju. Chyba, że mamy specjalne odkurzacze, ponieważ dzięki nim pranie będzie najdokładniejsze. Na mały samochód warto przygotować dwa spreje, na duże nawet trzy czy cztery. Będzie to spory wydatek, ale na pewno warto na niego postawić, jak chce się dobrze wyczyścić samochód.

Autor

Michał Korzeniowski

Redakcja motoel.pl