Jak samodzielnie wyprać tapicerkę?

Samochód z salonu jest czysty, lśniący i pachnący - nowością i czystością. Wiadomo jednak, że jest to przedmiot codziennego użytku, a podczas użytkowania każde auto ulega zabrudzeniu.

O ile zabrudzenia części zewnętrznej zazwyczaj stanowią efekt korzystania z dróg lub warunków atmosferycznych, kurz i brud, który pojawia się wewnątrz w znacznej mierze stanowi dowód użytkowania auta, a często wręcz niedbałości ze strony właściciela. Pozostawione wewnątrz samochodu niedopałki papierosów, śmieci, resztki jedzenia, a także kurz, brud i roztocza to główna przyczyna nieprzyjemnego zapachu.

W tej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest dokładne oczyszczenie samochodu, w szczególności tapicerki. Ważne jest to, aby podczas sprzątania używać odpowiednich preparatów czyszczących - delikatnych i skutecznych jednocześnie.

Jak usunąć brzydki zapach?

Wbrew powszechnym opiniom brzydkie zapachy nie dotyczą wyłącznie starych samochodów,nieprzyjemny zapach może pojawić się także w nowszych modelach, zakładając, że auto jest systematycznie użytkowane.

Jeśli przyczyną zabrudzeń i nieczystości jest ograniczony przepływ powietrza, często wystarczy wymienić filtr, by skutecznie usunąć brzydki zapach.

Większy problem stanowi woda, czyli sytuacja, gdy samochód zostanie zawilgocony lub podtopiony. Częstą przyczyną działania wody jest grzyb i pleśń, co w rzeczywistości stanowi nie tylko nieprzyjemny zapach, ale także zagrożenie dla zdrowia.

Woda bardzo często powoduje zniszczenia, których usunięcie jest bardzo trudne, często wręcz niemożliwe.

Potwierdzeniem tej tezy mogą być auta popowodziowe, znajdujące się komisach – zazwyczaj mają uchylone szyby i mnóstwo choinek zapachowych.

Odgrzybianie klimatyzacji

Chcąc zniwelować brzydki zapach stanowiący efekt zawilgocenia, konieczne jest przede wszystkim odgrzybienie nawiewu – można to wykonać za pomocą specjalnej sondy lub ozonu, który doskonale poradzi sobie z tego typu problemem.

Jak czyścić tapicerkę?

Pranie tapicerki na pozór wydaje się zadaniem bardzo prostym, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania – należy pamiętać, że użycie środków czyszczących w postaci płynu lub pianki bezpośrednio na zabrudzenia może spowodować powstanie błota, które po wyschnięciu pozostawi trudne do usunięcia plamy.

Konieczne jest więc wcześniejsze odkurzenie całej powierzchni – w tym celu najlepiej użyć odkurzacza, także domowego. Pomocnym rozwiązaniem jest także ssawka szczelinowa, za której pomocą można usunąć brud z trudno dostępnych miejsc.

Warto także rozłożyć lub wyjąć kanapy - jest to prosty sposób,by dokładnie oczyścić całe wnętrze auta.

Tapicerkę najlepiej czyścić za pomocą preparatów w sprayu, w przypadku małych aut wystarczą dwa opakowania środka czyszczącego, natomiast do wyczyszczenia większego samochodu należy zużyć trzy, a nawet cztery opakowania sprayu.

Autor

Ilona Nytko

Redakcja motoel.pl